Střední zdravotnická a vyšší odborná škola Cheb, příspěvková organizace

Historie SZŠ

 
31.prosince 2023  |   SZŠ  |   Mgr. Miroslav Jurič  |  

Chebská zdravotní škola -    kvalitní škola s tradicí a budoucností

Stručná historie SZŠ a VOŠ v Chebu


Zdravotnická škola v Chebu navázala v r. 1946 na přípravu zdravotních sester, již ve městě zahájila v 19. století Kongregace milosrdných sester sv. Kříže. Po 2. světové válce byly příslušnice kongregace jednak odsunuty, jednak přeloženy. Chebská nemocnice však potřebovala střední zdravotnický personál a několik řádových sester, které zde zůstaly, na práci v rozrůstajícím se centru zdravotnické péče pro celé okolí nestačily. Bylo třeba vychovat novou generaci sester. A tak v r. 1946 vznikla škola nová. Ředitelem byl jmenován MUDr. Vítězslav Peták, primář chirurgie zdejší nemocnice. Rozhodující měrou se tedy zasloužil nejen o vznik a fungování celé nemocnice, ale i školy, jež měla pro nemocnici připravovat sestřičky. Představenou školy se stala řádová sestra L. Zapletalová. Církevní řády zanikly v r. 1950 a tím skončila i výuka v Chebu. Žákyně dostudovaly v Karlových Varech, budova byla vyklizena pro kasárna. Zdálo se, že zdravotnickému školství v Chebu odzvonilo.

Nová kapitola nyní již moderní školy se začala psát hned následující rok, tedy v r. 1951. Bylo třeba najít nové prostory pro teoretickou, hlavně však pro praktickou výuku. Ta je mimořádně důležitá pro získání praktických dovedností žákyň ještě před nástupem do praxe ve zdravotnických zařízeních. První ředitelka školy pí A. Čiháková to věru neměla jednoduché. Kvalitně připravené absolventky však brzy dokázaly oprávněnost existence školy v nejzápadnější výspě republiky.

V průběhu dalších let škola sídlila v dnes již neexistujícím Rudolfinu a po zemětřesení (v prosinci 1985), které vážné narušilo statiku budovy, se dokonce musela přestěhovat do přístavby - školní družiny - naproti 5. ZDŠ v Kopeckého ulici. Organizace výuky byla kvůli stísněným prostorám, neobyčejně náročná. Ředitelky (vystřídaly se 3 – pí Z. Popovská, pí Z. Černá a pí Z. Janovská) se skvělým kádrem pedagogického sboru však vše zvládly.

Až v r. 1992 se škola dočkala. Pod vedením ředitelky pí J. Gangurové se mohla přestěhovat do modernizované budovy v Hradební ulici a sídlí zde dodnes. Při rekonstrukci se počítalo nejen s klasickými třídami, ale pochopitelně i s učebnami odbornými pro výuku praktickou, tedy pro předměty ošetřovatelství, psychologie, laboratorní práce apod.

Nová doba přinesla zásadní změny i do organizace zdravotnického školství. Mezi ně patřila i změna ve skladbě vyučovaných oborů. Dřívější obory všeobecná sestra a dětská sestra byly nahrazeny oborem zdravotnický asistent. Potřebu společnosti v oboru sociální péče měli řešit absolventi nově zavedeného oboru sociální činnost. K němu přibyl obor masér sportovní a rekondiční, později pak i učební obor ošetřovatel. Změny pokračovaly, škola rozšířila i stupeň vzdělávání o vyšší odbornou školu v oboru sociální práce. Reagovala tak na potřeby společnosti.

Škola, již dnes vede ředitel Mgr. Z. Hrkal, nese název Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola Cheb. Vzdělává zhruba 350 žáků. Obory praktická sestra, masér ve zdravotnictví a sociální činnost jsou čtyřleté a zakončuje je maturitní zkouška. Ošetřovatelé se vzdělávají 3 roky a po závěrečné zkoušce získávají výuční list. Studenti sociální práce na vyšší odborné škole studují dva roky, pak skládají absolutorium a ti úspěšní získávají titul DiS.

Při své činnosti škola spolupracuje s mnoha zdravotnickými i sociálními institucemi a zařízeními a sama organizuje řadu akcí pro veřejnost. Díky tomu se stala a neustále je součástí života města Cheb i širokého okolí.

 

 

Vyhledávání
Kalendář akcí

Dnes je 29. dubna 2025
a svátek má Robert.

Karlovarský kraj Živý kraj Studuj zdrávku Galerie zdravotnictví Seznam škol Střední roku

Dokumenty

  • Školní řád
  • Žádost o ukončení studia
  • Žádost o uvolnění z vyučování
  • Položka

Kontakty